Receta Gatimi

5 Keshilla qe femijet tuaj te jene ne forme te shkelqyer!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Smile 5 Keshilla qe femijet tuaj te jene ne forme te shkelqyer!  Femija juaj po shendoshet dita dites! Ne fillim ju pelqen fakti po me pas shqetesoheni? E vertet! Ja disa keshilla qe femija juaj te jete gjithmon ne forme.

  1. Jepeni ju shembullin. "Femijet kuptojne duke imituar - mbi 8% te femijeve nuk bejne megjes, dhe 25% e bejne ne menyre insuficente: zakon i cili eshte eredituar nga prinderit. Ndryshoni zakonet tuaja para se tia mesoni femijeve!

  4 te tjerat ne vijin... na ndiqni

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10  Mė tė shumtėt e fėmijėve preferojnė mishin sesa gjellėrat e lėngshme.

  - Gjithashtu, konsumojnė shumė pak perime dhe fruta.

  - Fėmijėt kanė nevojė tė konsumojnė ushqime tė pasura me proteina ēdo ditė, por nuk ėshtė e nevojshme qė burimi i proteinės tė vijė gjithmonė nga mishi.

  - Mirė ėshtė qė konsumimi i mishit tė mos i kaloj dy herė nė javė.

  - Njė fėmijė duhet qė i vogėl tė hajė bishtaja, fasule, bizele, qiqra, oriz etj dhe gjellė tė lėngshme.

  - Tė hajė sallata, perime dhe fruta.

  - Nėse ėshtė i shėndoshė, njė dietė me perime do ta ndihmonte tė humbė peshė.

  - Gjihashtu njė dietė e tillė ul mundėsitė e shfaqjes sė sėmundjeve tė ndryshme siē janė pasojat nė zemėr, kanceri etj.


  KĖSHILLĖ: Mos ia plotėsoni tė gjitha tekat fėmijės tuaj. Fėmijėt zgjedhin ushqimin e tyre me bazė shijen dhe jo llogjikėn. Nėse ua lejojmė, do tė pėrfundojnė tė ushqehen vetėm me makarona, patate mish dhe snak.

  ©bukuri.com

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Keshilla te vlefshme per ne kuzhinen tuaj !!
  Nga labja nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 11:52 AM
 2. 10 keshilla per mikun tuaj ..
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-03-2011, 05:25 PM
 3. Lajmet? Keshilloni femijet tuaj....!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-03-2011, 07:48 PM
 4. Disa keshilla per shendetin Tuaj.
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 09:42 AM
 5. Kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn tuaj.
  Nga Altin111 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 12-11-2007, 11:11 PM

Etiketat pėr kėtė Temė