Laboratori Nacional Amerikan Los Amalos sė shpejti do tė bėhet pronar i supercomputerit mė tė shpejtė nė botė. Superkompjuteri i ri ėshtė me vlerė prej 45 million i punuar nga kompania Cray. Supercomputeri do tė arrijė shpejtėsinė prej mė shumė se njė petaflops, qė do tė thotė se do tė jenė nė gjendje pėr tė kryer mė shumė se njė mijė trilion operacione pėr sekondė. Sipas listės mė tė fundit tė 500 supercomputerve mė tė fuqishme, vetėm dy mund tė arrijnė atė shpejtėsi. Ne kemi Superkompjuterin Cray XT5 mė tė shpejtė nė botė , i njohur gjithashtu si Jaguar. Ajo ėshtė e vendosur nė laboratorin kompjuterik, Oak Ridge,Ministria Departamenti i Energjisė. XT5 pėrdor 250.000 qelia bėrthamash dhe arrin shpejtėsi prej 1,75 petaflopsė.Superkompjuteri i ri nė Los Alamos do tė quhet Cielo dhe do tė pėrdor softuer tė ri e procesor pėr lidhje,pėr tė pėrmirėsuar produktivitetin e saj dhe besueshmėrisė nė raport me XT5.Nė cilen listė supercomputeri Cielo do ta zėnė vendin ende nuk ėshtė e njohur.Vetėm se dihet se do tė kaloj barieren e petaflopsa e cila ėshtė arritur nė qershor 2008.
Cielo do tė jetė gati pėr tė punuar nė gjysmėn e dytė tė kėtij viti.