Receta Gatimi

Shqiptari i dėshpėruar e quan Zvicrėn “shtet racist”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
  1. #1
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0

    Shqiptari i dėshpėruar e quan Zvicrėn “shtet racist”

    E pėrditshmja zvicerane "Blick", ka publikuar njė artikull lidhur me njė kosovar 21-vjeēar, i cili nė fillim tė dhjetorit tė vitit tė kaluar, pėr shkak tė veprave tė shumta penale, ėshtė dėbuar nga Zvicra. Bėhet fjalė pėr Genc Beshticėn, njė shqiptar nga Kosova, me pasaportė serbo-malazeze, i cili nė vitin 2008, sė bashku me tre shokėt e tij, kishin terrorizuar popullatėn e qytezės Thusis nė Zvicėr. Nė vjeshtė tė vitit 2009, ai dėnohet me dy vjet e gjysmė burg, prej tė cilave 14 muaj i vuan, ndėrsa nė nėntorin e fundit, ai lirohet nga burgu. Mė nė fund, nė dhjetor tė vitit tė kaluar, ai dėbohet nga Zvicra. Ai e humbi tė drejtėn e qėndrimit nė Zvicėr, ndėrsa nuk ka gjasa tė mėdha tė rikthejė lejeqėndrimin, pasi rreziku pėr t’i pėrsėritur veprat ėshtė shumė i madh, thuhet nė njė vendim gjyqėsor tė Kantonit Graubunden. Pėr njė integrim tė tij nė shoqėrinė zvicerane, as qė mund tė bėhet fjalė. Genc Beshtica i pranon fajet qė i ka bėrė: "Unė nuk i mohoj veprat e mia. Ēdokush gabon ndonjėherė. Ne ishim shumė tė ri. Jam shumė i dėshpėruar nga Zvicra. Ajo nuk ka zemėr. Vetėm pse kam gabuar njė herė, ata mė dėbojnė", shkruan ai nga Kosova. Pėr frikėn e popullatės sė Thusis, Beshtica nuk tregon mirėkuptim: "Ata thonė kėshtu, pasi kanė dashur tė mė dėbojnė. Tė gjithė janė gėnjeshtarė. Po qė se ata kanė frikė nga njerėzit, unė nuk mund tė bėj asgjė", vazhdon Beshtica. Ai nė Zvicėr kishte ardhur nė moshėn pesėvjeēare dhe pesėmbėdhjetė vjet i ka kaluar aty. Tani, atij i ėshtė ndaluar hyrja pėr gjashtė vjet tė tėra. Pėr "Blick", ai mė tutje deklaron: "Unė u dėbova vetėm pse jam shqiptar. Zviceranėt i urrejnė shqiptarėt, por pa tė huajt, Zvicra do tė ishte asgjė. Zvicra ėshtė shteti mė i keq racist. Tani jam shumė mirė nė Kosovė, bile mė mirė se nė Zvicėr". Njė qėndrim bizar i Gencit, nė njė vend nga i cili ėshtė dėshpėruar shumė, ai dėshiron tė kthehet sa mė parė, konstaton gazeta zvicerane. "Kėtė e bėj pėr shkak tė familjes time. Avokati im ėshtė duke u munduar qė tė shkurtojė ndalesėn time. Kam njė kėshillė pėr ata tė cilėt dėbohen nga Zvicra, mos e varni kokėn, por fishkėllejeni Zvicrėn", ka pėrfunduar Genc Beshtica.

  2. #2
    Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Ancona, Italy
    Postime
    1,249
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    boh...se besoj se ka te bej me racizmin ky rast...ligjet jane ligje dhe ndoshta te tilla kane qene rrethanat qe e kane cuar deri ne marrjen e ketij vendimi...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Edhe Google bėhet me Like, e quan +1
    Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-03-2011, 11:35 PM
  2. Kėrkon divorc, sepse burri e quan Guantanamo
    Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-10-2009, 09:48 PM
  3. Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 03:21 PM
  4. Eliza e deshperuar
    Nga Enkelejda_24 nė forum Thashetheme Vip
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-07-2009, 12:36 AM
  5. Njė vit shtet kosova
    Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 08:55 AM