Receta Gatimi

Disa pyetje ne lidhje me ISP-n time. Neotel Wimax ne maqedoni


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
  1. #1
    i/e rregjistruar 10% Maska e arbnori45
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Tetova
    Postime
    21
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Disa pyetje ne lidhje me ISP-n time. Neotel Wimax ne maqedoni

    Pershendetje shokee desha te bej disa pyetje ne lidhje me ISP time.. kompania eshte e quajtur Neotel me WiMAX teknologjinee..
    1. Me duket e cuditshme se sii interneti im funksionon me Local Area kur e kam te instaluar antenen per rrjet.. shikone kete foto se cfar paisje perdori per internet

    nje anten dhe nje modem ..Antena lidhet me nje kabell ne modem, pastaj nje kabell prej modemit shkon ne Pc. e shikova edhe tipin e kti modemit ishte kshtu: "Alvarion ps1065" 0334b5555.. pra dua nje informat te shkurt ne lidhje me kte
    Foto e modemit qe e kam.

    2. Desha te di si te lidhem me modemin tim ta konfiguroj nepermjett IP ne browser.. po nuk i di Ip adresat e ktij modemit.. me intereson pasi qe desha ti hap portet per shkarkim me te shpejte me bitTorrent.
    3. Nuk me duhet te shkruaj anje password kur konektohem ne rrjet , dhe rrjeti konektohet automatikisht,, desha te di se a eshte lehte te depertohet ne kte lloj provajderi, pra a mund te vidhet rrjeti lehte.. dua pak infromata ne kte..
    4. Ne maqedoni limiti i shkarkimit.... eshte i kufizuar pra nuk eshte unlimited anglisht i thone kshtu(Included monthly Internet traffic ) Neotel e ka 30GB, me intereson ta shikoj se sa GB harxhojj gjate muajit apo sa kam harxhuar gjate disa ditve...

    Shpresojj se do me pergjigjeni,, besoj se edhe ne shqiperi ka ndonje ISP qe punon me Wimax technology..
    Webfaqja zyrate e ISP-s eshte neotel.com.mk .shpresoj se nuk bej ndonje spam.

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Po te lexoni Guiden per Portat e Modemit/Routerit, do te merrni disa informacione te pergjithshme mbi hapjen e portave.
    Wimax di qe eshte nje teknologji wireless, por me shume info mund te japi vete ISP neotel.
    Ty te shfaqet Local Area pasi midis kompjuterit tuaj dhe routerit krijohet nje rrjet lokal qe eshte normale.
    Zakonisht routerat ne panelin e tyre tregojne sa MB jane trasferuar gjate diteve apo muajve. Per panelin e routerit lexoni linkun qe kam shkruajtur me siper ose drejtohuni tek Neotel.

  3. #3
    i/e rregjistruar 10% Maska e arbnori45
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Tetova
    Postime
    21
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    shoku te kuptoj , po nuk mund te kycem ne modemin tim , nuk ja di ip adresat. e mora at programin simple port forwarding, po kur i marr ato ip adresa Router IP: i shkruja ne browser nuk me hapet. ju lutem me ndihmoni ti gjej ip adresat , ose ndonje menyre per tu kycur te modemi im..

  4. #4
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Po dal pak jashte temes por doja te rekomandoja dicka ne lidhje me shkrimin tend duke theksuar kete: Nuk me duhet te shkruaj anje password kur konektohem ne rrjet , dhe rrjeti konektohet automatikisht, rekomandimi im eshte ti vesh nje pasword pasi nje njeri i tret mund te hyje ne lidhjen e internetit tend duke kapur sinjalin Wireless.

  5. #5
    i/e rregjistruar 10% Maska e arbnori45
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Tetova
    Postime
    21
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    po shoku nud di si ti ve ndonje password, sepse nuk mund ta konfiguroj routerin tim, nuk po mund te kyqem me asnje IP. a ka ndonje program qe mund te kyqem ne routerin tim. ju lutem me ndihmonii.. i kam provuar shum IP adresa po nuk mund te kycem...

  6. #6
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Arbnor, shko ne Start-pastaj RUN dhe shkruaj CMD, dhe jepi enter, tek dritarja qe do dal shkruaj ipconfig dhe jepi enter, shkruaj te gjitha ose bej foto te gjithe te dhenave qe dalin. Me pas mund te shpjegoj si te veprosh.

  7. #7
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Provo kete porten, te jep te hapur apo mbyllur?

    www.utorrent.com/testport?port=6665

  8. #8
    i/e rregjistruar 10% Maska e arbnori45
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Tetova
    Postime
    21
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    An error has occurred!
    Port 6665 does not appear to be open.
    shoku nuk eshte e hapur, por nuk me intereson shume ti hapi portat, por me intereson te shikoj se sa GB kam harxhuar.. kshtu qe duat te kycem ne routerin timm

  9. #9
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Aha, nuk te kisha kuptuar! Atehere shkarko dhe instalo kete program nqs te intereson sa "internet" (mb) harxhon!



    FreeMeter_v1.4.2710.zip

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pyetje ne lidhje me driveret e Windows 7
    Nga Besi Buzhala nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2012, 08:32 PM
  2. Ja disa tipe femrash..qe meshkujt nuk deshirojne lidhje..
    Nga erinda nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 12-02-2012, 06:00 PM
  3. Ditė zie nė Maqedoni
    Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-09-2009, 08:55 AM
  4. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 22-07-2009, 12:26 PM
  5. Reagimet e disa vendeve ne lidhje me Pavaresine e Kosoves
    Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-02-2008, 03:20 PM