Receta Gatimi

Si mund te krijoj hapsire memorie.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29

  Si mund te krijoj hapsire memorie.

  Pershendetje,desha te me ndihmonit me keshille.
  Windows xp professional service pack-3

  Une ramin ne kompjutrin tim e kam 3GB-Tani,dua te di nese eshte e mundshme qe te krijoj ne kompjuter nje hapsire memorie P.Sh si local disk C Apo D qe te mari hapsiren e memories tek Rami dhe te sherbeje si Disk C Apo D,nuk e di nese jam i kuptueshem,nese me kuptoni.Me nje fjale, si mund te krijoj hapsire memorie duke u mbeshtetur tek Rami.
  Fliminderit.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17

  Re: Si mund te krijoj hapsire memorie.

  Hapsirat e memories Psh: hapsira C apo D jane hapsira memorie te HARD DISK. Ne kompjuter zakonisht ekziston vetem 1 Hard Disk, (Ka PC te cilat kane disa Hard Disk). dhe ato jane 80GB 120GB, 160GB, 250GB, 320GB apo 500GB (ka edhe me te vogla por kane dale nga qarkullimi ) Shkurt quhen HDD. ky Hard Disk i vetem gjate instalimit fillestar te sistemit operativ mund te ndahet ne particione. Hard Disku ne fillim ka vetem nje particion dhe automatikisht nga sistemi i kompjuterit emertohet me germen C. Nqs Perdoruesi deshiron ta ndaje ate ne pjese te tjera. Atehere ai e ndan ate nesa pjese te doje dhe vendos gjithashtu se sa memorie do te shfrytezoje per nje particion. PSh: nqs kemi nje Hard Diskt 120 GB. e ndan ate Local Disk "C" 30 GB, Local Disk "D" 60 GB dhe pjesen tjeter Local Disk "E" 30 GB. Theksoj se kjo gje behet vetem gjate intalimit fillestar te sistemit Operativ, qe mund te jete Windows, Linux apo MAC. Me pas kete gje nuk mund ta besh. Nqs deshiron te ndash particione duhet te formatosh kompjuterin dmth te fshish cdo gje qe ndodhet ne PC, duke e instaluar edhe njehere Sistemin Operativ.


  Memoria RAM eshte dicka tjeter. Ajo quhet Random Access Memory. jane 128 MB, 256MB, 512MB, 1 GB, 2GB etj. eshte nje memorie e cila shfrytezohet per sa kohe qe kompjuteri eshte i ndezur. Kjo memorie shfrytezohet nga kompjuteri per te ekzekutuar programet qe jane te instaluar ne PC. Nqs PC fiket atehere fshihen te gjitha te dhenat qe jane ruajtur ne RAM. Prandaj nuk mund te shfrytezohet si particion. Nuk ka lidhje fare me kete gje. Vete Sistemi Operativ shfrytezon memorien RAM per tu ndezur. Pa kete memorie kopjuteri nuk mund te ndizet. Kur hap nje program per filma, per kenge apo nje loje, dmth nje program te cfaredoshem nga keto programe merrent nje pjese e memories RAM per tu ekzekutuar. Kur keto programe fiken atehere lirohet edhe RAM.
  Kliton besoj se isha i qarte.


 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29

  Re: Si mund te krijoj hapsire memorie.

  Faliminderit shume je shume i qarte.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 512GB Online hapsire falas
  Nga vaaldr1n nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 13-02-2012, 07:02 PM
 2. Si te krijoj nje video prezantim?
  Nga 3r1k0 nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-11-2010, 06:13 PM
 3. USB memorie nga betoni
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-05-2010, 07:59 PM
 4. Si te krijoj nje theme
  Nga MAJDI nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 08:42 PM
 5. Si mund et krijoj nje konto/account
  Nga ruwejda nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-06-2009, 04:56 PM